navigacija inštrukcije

inštrukcije > kemija > Raztopine

Objavljeno: 21.4.2019

Raztopine

Pojasnjuje vam: Inštruktor Blažinštruktor Blaž

Raztopina je homogena zmes, ki je sestavljena iz dveh komponent: topila in topljenca. Topljenec je snov, ki se v topilu raztaplja. Topilo je snov, ki raztaplja topljenec. V večini primerov je topilo tekoče, največkrat se za topilo uporablja vodo. Poznamo tudi druga organska topila, kot so na primer etanol, aceton ali heksan.

Primer takšne raztopine je raztapljanje sladkorja v vodi, pri čemer dobimo sladkano vodo. Sladkor je topljenec, voda pa topilo.

Kot smo že povedali, je raztopina sestavljena iz topila in topljenca. Pri raztopinah po navadi izražamo sestavo le teh. Izražamo jo na naslednje načine:

Masni delež

Masni delež raztopine nam prikaže, koliko masetopljenca je raztopljenega v masi raztopine. Označimo ga s črko w. Za izračun masnega deleža topljenca v raztopini potrebujemo maso topljenca in maso raztopine. Maso raztopine izračunamo s seštevanjem mase topljenca in mase topila. Topnost je odvisna od vrste topljenca, vrste topila in temperature.

Topnost

Topnost je največja količina topljenca, ki se lahko raztopi v neki določeni količini raztopine pri točno določeni sobni temperaturi. Po navadi jo izrazimo v masi topljenca, ki je raztopljen v 100 g topila.

Slika nam prikazuje topnost različnih soli pri določeni temperaturi. Če pogledamo krivuljo topnosti kalijevega klorida (KCl - temno modra krivulja), lahko razberemo, da je njegova topnost pri 42°C 40g/100g vode.

To pomeni, da lahko pri tej temperaturi v 100g vode raztopimo 40g kalijevega klorida. Na tak način dobimo nasičeno raztopino. Nasičena raztopina je raztopina, ki vsebuje največjo možno količino raztopljenega topljenca pri določeni temperaturi. Če v to raztopino dodamo prebitek kalijevega klorida, se ta usede kot raztopljen na dnu čaše.
Ker vemo, da je pri topnosti navedena masa topljenca in masa raztopine, lahko topnost preračunamo v masni delež z naslednjo enačbo:

Množinska ali masna koncentracija

Količino raztopljenega topljenca se lahko izrazi tudi z množinsko koncentracijo ali masno koncentracijo topljenca v raztopini. Množinska koncentracija ponazarja množino, masna koncentracija pa maso raztopljenega topljenca v določeni prostornini raztopine. Množinsko koncentracijo označujemo s črko c, masno koncentracijo s grško črko γ. Enačbi za množinsko in masno koncentracijo se glasita:

Masni delež, množinsko koncentracijo in masno koncentracijo lahko medsebojno pretvarjamo s pomočjo naslednje enačbe:

Mešanje, redčenje in koncentriranje raztopin

Raztopine se lahko pripravimo tudi z mešanjem že pripravljenih raztopin, z redčenjem ali koncentriranjem (izparevanjem topila). Pri reševanju računskih nalog se uporabljajo naslednje enačbe:

Mešanje raztopin:

Redčenje in koncentriranje raztopin;

Preberite še:

Potrebujete dodatne informacije? Pomagajo vam lahko inštruktorji kemije.

kemija

Določite lokacijo

Določite termin

Dodatni filtri

Počisti

OŠ/SŠ

Študenti in ostali

Poišči mojo
lokacijo

Na domu

Online

Danes
(cena +50%)

Jutri

Jutri popoldne

Pojutrišnjem

Pojutrišnjem popoldne

Ta teden

Ta teden popoldne

V naslednjih treh dneh

V naslednjih treh dneh popoldne

Kadarkoli

Cena

Spol

Starost

Fakulteta

Razvrsti po:

Počisti filtre

Razvrsti po:

priporočamo
opravljene ure
razpoložljivost
reference
odzivnost
oddaljenost
cena
starost
nalagam inštruktorje

Stopimo v stik



Inštruktor meseca

Inštruktor Niki

inštruktor meseca

23 prejetih referenc

zvezda mesecazvezda mesecazvezda mesecazvezda mesecazvezda meseca

Lokacije

interaktiven zemljevid inštruktorjev
Poiščite mi inštruktorja

Inštruktorja poiščemo namesto vas

Da bi bil postopek iskanja vašega inštruktorja čim bolj učinkovit, vas prosimo za nekaj podatkov.

Zapri okno