Kaj bi se zgodilo, če bi se kovanec v vašem žepu spremenil v črno luknjo?

Kratek odgovor: Vi in vsi okoli vas bi umrli.

Daljši odgovor: Odgovor je odvisen od tega ali bi se masa kovanca pretvorila v črno luknjo ali pa bi v vašem žepu nastala črna luknja v velikosti kovanca.

Enačba za radij črne luknje je preprosta:

$$r = \frac{2 \cdot G\cdot m}{c^2}$$ oziroma: $$radij = \frac{2 \cdot gravitacjska \: konstanta\cdot masa}{svetlobna \: hitrost^2}$$

Predpostavimo, da bi se masa kovanca v vašem žepu pretvorila v črno luknjo. Masa kovanca je približno 5 gramov. Ta črna luknja bi imela radij $10^{-30}$ metrov. Za primerjavo: radij atoma znaša $10^{-10}$ metra. Če bi bili atomi zgrajeni iz atomov, bi bila ta črna luknja bi bila ta črna luknja velika kot mikro atom, ki sestavlja mili atom, ki sestavlja atom. Bil bi torej izjemno majhen.

Tako majhna črna luknja bi imela tudi zelo kratko življensko dobo zaradi Hawkingovega sevanja. Razpadla bi v $10^{-23}$ sekunde. 5 gramov mase bi se pretvorilo v 450 tera Joulov energije, kar je primerljivo z detonacijo 100.000 ton TNT-ja, kar je toliko energije, kot se bi sprostilo, če bi združili energiji ob detonaciji atomskih bomb, ki sta padli na Hirošimo in Nagasaki. Trikrat. V tem primeru torej, umrete.

Če pa bi imela črna luknja radij kovanca, potem bi bila seveda veliko težja. Radij kovanca znaša približno 10 mm. Taka črna luknja bi imela maso $10^{24}$ kilogramov, kar je nekaj več kot je masa Zemlje. Površinski težnostni pospešek bi bil milijardo-milijardo-krat večji kot na Zemlji. Če bi bila ta črna luknja v vašem žepu, bi vas vleklo proti črni luknji z vrtoglavo hitrostjo. Dobesedno vrtoglavo. Razlika v težnostnem pospešku med vašo brado in zobmi bi znašala nekaj deset bilijonov g (g = 10 m/s2).
Črna luknja je sedaj dominantno gravitacijsko telo v okolici Zemlja - črna luknja - luna. Če gledate veliko znastveno-fantastičnih filmov, bi si lahko predstavljali, da bi črna luknja potonila proti središču Zemlje in bi jo pogoltnila od znotraj. V resnici bi se začela Zemlja prav tako pomikati proti črni luknji in se vrteti okoli nje. Medtem pa bi jo požirala kot Hans pivo na Oktoberfestu.

Večino planeta je črna luknja že pogoltnila, ostal je še disk vročega prahu in skalovja v nizki orbiti, kjer je bila včasih Zemlja. Črna luknja medtem počasi raste in podvoji svojo maso do konca hranjenja.

Efekt na sončni sistem je zastrašujoč. Orbita lune je sedaj zelo eliptična, sile črne luknje bi lahko zmotile asteroidni pas , kar bi poslalo kamenje skozi naše osončje. Bombardiranje teh skal bi postalo vsakdanji pojav za naslednjih nekaj milijonov let. Ostale planete v našem sončevem sistemu bi rahlo "zganilo", vendar bi ostal v približno isti orbiti.
Črna luknja, ki smo jo prej klicali Zemlja, bi še naprej krožila okoli Sonca na Zemljinem mestu.

V tem primeru ravno tako umrete.

Ocena članka 5/5, ocenjeno 133-krat.

Preberite še:

Če kolibri potuje v avtu, ki se pelje 160 km/h in se avto na hitro ustavi, ali bo kolibri zadel ob vetrobransko steklo?
Zakaj Uran izgleda tako gladek v primerjavi z drugimi plinskimi velikani v našem osončju?
Zakaj pripiranje oči izboljša moj vid?